Košík 0 x

Nie je obal ako obal

Nie je obal ako obal

Na úvod niekoľko údajov k najmladšiemu a najpoužívanejšiemu obalovému materiálu súčasnosti – plastu. 

  • Prvé plasty sa objavili už v 19. storočí a boli vyrobené na vojenské účely
  • Sériová výroba plastov sa spustila v 50. rokoch minulého storočia
  • Výroba plastov rástla exponenciálne z 1,5 milióna ton za rok na súčasných 280 miliónov ton za rok 
  • Klasický plast sa v prírode nikdy nerozloží, namiesto toho sa hromadí najmä v oceánoch, kde dnes vznikajú takzvané plastové ostrovy
  • Len 9% všetkých plastov sa naozaj zrecykluje
  • Neustále sa zvyšuje tiež podiel mikroplastov, ktoré majú negatívny dopad na ľudský organizmus (viac  o mikroplastoch si prečítajte v našom článku tu.)
Plasty v prírode

Tieto štatistiky nás rozhodne netešia. 

Dnes už poznáme rôzne bioplasty vyrobené z rastlín, ktoré sú dokonca kompostovateľné. Budeme veľmi radi ak budú tieto ekologickejšie alternatívy do budúcna prístupnejšie a viac rozšírené ako konvenčné plastové obaly. 

Keďže nám na ekológií záleží, rozhodli sme sa vám naše výrobky ponúknuť v čo najekologickejších obaloch. 

Prvým a naším najviac používaným obalom je sklo. Pre tento materiál sme sa rozhodli jednak kvôli jeho ekologickým vlastnostiam a jednak kvôli tomu, že neovplyvňuje chuť potravín. Až 65% európskych spotrebiteľov uprednostňuje sklo na skladovanie potravín pred inými obalmi vďaka tomu, že z neho jedlo a nápoje jednoducho chutia lepšie ako z plastových obalov. 

Nevýhodou skla je jeho hmotnosť a náklady na výrobu. Treba si uvedomiť že v cene našich výrobkov je započítaná aj táto „daň za ekologické zmýšľanie“.

Aj preto aktuálne pracujeme na programe, ktorý by umožňoval vrátenie a opätovné využitie našich sklenených obalov. Veríme, že sa nám v budúcnosti táto ambícia naplní a naše výrobky budú takto nie len ekologickejšie, ale aj ekonomickejšie. 

Ďalším obalom, ktorý využívame, sú naše doypacky. Teda vrecúška, v ktorých sú dostupné samotné oriešky. Pri tomto obale sme tiež strávili značný čas hľadaním naviac ekologickej varianty, nakoniec sme zvolili tu najvhodnejšiu a preto sú všetky naše doypacky kompostovateľné. 

A v neposlednom rade naše etikety. Keďže etikety na našich výrobkoch sú vystavené vlhkému prostrediu v chladničke bol celkom ťažký oriešok nájsť materiál, ktorý vydrží takéto podmienky a zároveň bude čo najviac ekologický. 

Preto sme sa opäť rozhodli pre etiketu, ktorá je lepšie rozložiteľná ako klasické viac používané plastové etikety. Možno zaostáva v aspektoch ako je ostrosť a plnosť farieb, ale z celkového hľadiska dopĺňa podstatu vybrať sa cestou ekológie.

Zdieľať:

X